Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Magia świec. Nakrywamy do świątecznego stołu

2019-11-23
Magia świec. Nakrywamy do świątecznego stołu

Świąteczny stół jest centralnym i najważniejszym miejscem podczas wigilijnej kolacji. Nie może w żaden sposób konkurować nawet z choinką, pod którą ukrywają się kolorowe prezenty. To on jednoczy wszystkie bliskie sobie osoby, jest nakryty najczęściej białym obrusem, udekorowany elegancją zastawą i uzupełniony o 12 potraw. Nie może też zabraknąć na nich dekoracji, które sprawiają, że wygląda tego dnia naprawdę wyjątkowo. Nieodłącznymi elementami wigilijnej kolacji są zawsze świece dekoracyjne. Czasami to klasyczne, długie świece w podstawkach, innym razem bogato zdobione i mocno zaznaczające swoją obecność.

Świąteczne świece dekoracyjne i znaczenie ich kolorów

Kolory mają swoją symbolikę. Nie bez powodu do udekorowania świątecznego stołu wybieramy świece ozdobne w konkretnych kolorach. Czasami nieświadomie, a intuicyjnie i przypadkowo decydujemy się na barwę symbolizującą miłość rodzinną, harmonię czy spokój. Świąteczne świece dekoracyjne bardzo często występują w kolorze czerwonym. Jak powszechnie wiadomo, czerwień jest symbolem miłości, która ma bardzo różne oblicza. Rozpalając je w domu, na pewno jeszcze silniej spotęgujemy bardzo przyjemne uczucia, jakie towarzyszą Tobie i Twoim bliskim nie tylko tego wyjątkowego dnia. Biel również jest kolorem, który pojawia się na wigilijnym stole pod postacią oczywiście obrusu, ale też świec. Utożsamiamy ją z czystością i niewinnością, jest też kolorem niezwykle uniwersalnym, pozwalającym na dowolność interpretacji. Niektórzy postrzegają w niej spokój i harmonię, inni nowy początek. Świece dekoracyjne bożonarodzeniowe mają też kolor zielony. Kojarzy się z choinką, drzewkiem przystrajanym na ten szczególny czas. Zieleń to nadzieja, szczęście, ale też zdrowie. Tego wieczoru wszyscy sobie tego życzymy.

Wszystkie te kolory mogą jednak nabrać zupełnie innej jakości. Świece dekoracyjne zdobione są nierzadko złotem i srebrem, które są niezwykle charakterystyczne dla ozdób świątecznych. Dzięki nim zieleń staje się bardziej elegancka, biel mniej uniwersalna, a czerwień nabiera blasku.

Świąteczne kształty na wigilijnym stole

Niektórzy rezygnują z klasyki, aby stół wigilijny udekorować w nieco bardziej oryginalny sposób. Tradycyjne świece, o uniwersalnym wydłużonym kształcie zamieniają na świece ozdobne o formach nawiązujących do symboli Bożego Narodzenia. Dominują oczywiście choinki, które pięknie prezentują się na czystej bieli obrusa, niczym na śniegowym puchu. Jeżeli lubisz nieco przewrotny styl i chcesz zaskoczyć swoich gości kreatywnymi pomysłami, to możesz również choinkę zastąpić np. zabawnym bałwanem. W świątecznych dekoracjach coraz częściej pojawiają się też krasnale, które na pewno zwrócą uwagę najmłodszych członków rodziny.

Bożonarodzeniowe świece dekoracyjne występują też w kształcie kuli i kostek. Na nich malowane są zimowe krajobrazy czy też sceny nawiązujące do wydarzenia z tego dnia z przed ponad 2000 lat. To także doskonały pomysł na udekorowanie stołu, szczególnie że takie świece ozdobne można wykorzystać na różne sposoby. Posłużą Ci jako jeden z elementów stroika świątecznego, w którym nie może zabraknąć zielonych gałęzi, gwiazdy betlejemskiej i oczywiście świecy. Równie pięknie wyglądać będą jako samodzielne ozdoby, podobnie jak w zestawach, składających się z kilku takich samych świec o różnych rozmiarach. Są one też przeznaczone do umieszczenia w szklanych naczyniach. Może być to szeroki wazon lub po prostu kieliszek na wino.

Boże Narodzenie już niedługo. Zapewne zakupowe szaleństwo już trwa. Nie zapominaj jednak o wigilijnym stole, który jest bardzo ważnym symbolem tych świąt. Niech rozbłyśnie płomieniem świec, których ciepło wypełni serca wszystkich zgromadzonych przy stole. Wesołych Świąt!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
pixel