Palenie świec zgodnie z zasadami Feng Shui

Feng Shui wciąż jest praktyką, która jest obca dla naszej europejskiej praktyki. Jest jednak na tyle fascynująca, że wiele osób dąży do jej odkrywania. Świece zapachowe również znalazły w Feng Shui swoje miejsce, a ich obecność w mieszkaniu jest silnie uzależniona m.in. od bagua. Jest to siatka o kształcie ośmiokąta przeznaczona do planowania. Poszczególne kąty symbolizują konkretne obszary ludzkiego życia, są to: kariera, wiedza, rodzina, zdrowie, małżeństwo, dzieci, sława i pomocni ludzie. Jak więc stosować świece ozdobne, chcąc zachować harmonię charakterystyczną dla Feng Shui?
Rodzaje i ilość świec
Kształt świec jest dowolny, możesz więc wybierać świece dekoracyjne zgodnie z własnymi preferencjami. Jeżeli jednak zależy Ci na wartości leczniczej i oczyszczającej, to wybierz świecę o kształcie stożka, który jest symbolem ognia. W misach z wodą pięknie prezentują się pływające świece ozdobne w kształcie kwiatów. W pojedynczych świecznikach i kandelabrach najlepiej prezentują się klasyczne, długie świece. Inaczej jest w przypadku ilości świec, która ma zdecydowanie większe znaczenie w Feng Shui. Każda cyfra ma określone znaczenie, które warto znać przy wyborze świec i ich ilości. Decydując się na dwie świecie, możemy liczyć na wsparcie w miłości, trzy zapewnią nam szczęście i długie życie, jednak już cztery są kojarzone z negatywnymi emocjami. Cyfra 5 odnosi się do ludzkiej intuicji, a 6 do ogólnego szczęścia. Dla zdrowia zaleca się stworzenie kompozycji składającej się z siedmiu świec. Cyfra 8 dotyczy płodności, a 9 to powodzenie. Dla pełni szczęścia ustawia się jednak dziesięć świec.
Kolorystyka ma znaczenie
W Feng Shui bardzo symboliczne znaczenie mają kolory, co dotyczy też świec ozdobnych. Każdy kolor ma swoje miejsce w konkretnym obszarze bagua. Wschodni sektor jest utożsamiany z zielenią, a południowo-wschodni z czerwienią i kolorem niebieskim. Na południu ustawiamy świece ozdobne w delikatnym brzoskwiniowym odcieniu i różu, a na południowym zachodzie białe i również różowe. Zachód to miejsce dla świec szarych, złotych i srebrnych, z kolei na północnym zachodzie powinny znaleźć się świece czarne i białe, podobnie jak na północy. Jednak już w północno-wschodnim sektorze idealnie jest umieścić świece dekoracyjne zielone i w kolorze morskich. W centralnej strefie niech staną świece żółte i brązowe.
Niektóre kolory zasługują na szczególną uwagę. Jest to m.in. czerwień, która pomoże nam uzyskać większą sławę i poprawić naszą reputację. Pomarańczowe świece ozdobne przyśpieszą osiąganie zamierzonych celów i ułatwią do nich drogę. Biel to z kolei radość i kreatywność.
Świece zapachowe jako remedium
Świece zapachowe mają też duże znaczenie dla naszego samopoczucia i zdrowia, według wierzeń wyznawców zasad Feng Shui. Jeżeli chcesz im zaufać i odczuwasz w swoim mieszkaniu nieprzyjemny chłód, któremu towarzyszy przygnębienie, rozpal świece zapachowe o aromacie lawendy lub bergamotki. Chcesz pozbyć się nudy ze związku i ożywić niego Wasze uczucie? Pomoże Ci w tym świeca o zapachu jaśminu i kwiatu róży, która koniecznie powinna udekorować blaskiem sypialnię. Potrzebujesz nagłego przypływu kreatywności i inspiracji, jednak nie potrafisz ich w sobie odnaleźć? Cytryna i rozmaryn pobudzą Twój umysł do intensywniejszej pracy. Dostrzegasz zachwiania w swojej sferze work-life balance? Codziennie rano, na dobry początek dnia rozpalaj świece zapachowe o nutach cytryny i pomarańczy.
Feng Shui może bardzo zmienić spojrzenie na nasze własne życie. Oczyścić nas ze złych myśli, uporządkować sfery naszego życia, pomóc w osiągnięciu równowagi i harmonii. Świece zapachowe również mają w tym swój udział. A jeżeli lubisz je rozpalać we wnętrzu swojego mieszkania, to warto jest wykorzystać ich symboliczną wartość.