Zapachowy savoir vivre, czyli jak prawidłowo palić świece zapachowe część 2

Mieszkanie otulone energetycznym zapachem pomarańczy bądź delikatnością subtelnej magnolii… taki klimat sprzyja błogiemu odpoczynkowi, pozwala się zrelaksować i odprężyć. Świece zapachowe nadają wnętrzu niepowtarzalny nastrój. Przy pierwszym paleniu, a niekiedy również przy kolejnych, czar pryska, kiedy płomień migocze, knot się kruszy i powstają tzw. „tunele”. Palenie świecy zapachowej w szkle to prawdziwa sztuka, wymagająca stosowania się do kilku zasad, aby móc cieszyć się ciepłem płomienia, wspaniałym zapachem i estetycznym wyglądem dekoracji przez czas obiecywany przez producenta.
Świeczki zapachowe w szkle palimy 3-4 godziny
Wieczory bywają długie, szczególnie te jesienne i zimowe. Przyjemnie byłoby, aby świece zapachowe towarzyszyły nam przez cały ten czas. Długie palenie jednak im szkodzi. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie palenia, pod wpływem ciepła ognia, wosk przyjmuje ciekłą i lekko oleistą postać, wypełniając po brzegi pojemnik. W tym czasie nie powinno się przestawiać świecy, ani nią poruszać, ponieważ może to spowodować oblepianie się woskiem ścianek pojemnika. Kiedy palić się będzie ona dłużej niż 4 godzin, wosk roztopi się bardzo głęboko, knot może się wtedy przesunąć. Przy kolejnym odpaleniu świecy bardzo często wosk wypala się jednostronnie, tworząc tzw. „tunele”. Dlatego jeżeli świece zapachowe mają Ci towarzyszyć przez długie wieczory, zawsze warto jest mieć ich kilka. Gasząc jedną po 3-4 godzinach, zawsze możesz odpalić drugą, np. o innym zapachu.
Pamiętamy o przycinaniu knota
Dlaczego należy go przycinać? Knot nie może być zbyt długi, optymalnie powinien mieć długość ok. 3-4 mm. W przeciwnym razie świece ozdobne będą się dymiły, a płomień migotał. Długi, zanieczyszczony knot powoduje również zabrudzenia wosku, które wpływają zarówno na nieestetyczny wygląd świecy, jak też jej krótszy czas palenia. Knot przycinamy zawsze wtedy, kiedy wosk na powierzchni jest twardy.
Nie zdmuchujemy płomienia
Tak jest oczywiście najłatwiej i najszybciej. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób prawidłowo gasić świeczki zapachowe, każdy przecież zdmuchuje płomień. Nawet w przypadku przyciętego knota mogą pojawić się na nim zanieczyszczenia, które zdmuchniesz wraz z płomieniem i tym samym spowodujesz zabrudzenie wosku. Niektóre świece dekoracyjne posiadają dodatkowo specjalną przykrywkę, która nie tylko pełni funkcję dekoracyjną. Wykorzystaj ją do „uduszenia” płomienia. Możesz również zgasić świecę z wykorzystaniem gasidełka.
Ustawiamy świece we właściwym miejscu
Na parapecie wśród roślin prezentuje się naprawdę pięknie, ale takie otoczenie nie sprzyja prawidłowemu paleniu się świecy. Nie powinna ona znajdować się zbyt blisko okna, w miejscach, w których jest narażona na przeciągi i w pobliżu wywietrzników. Świece ozdobne w takich miejscach dymią się, a zapach, którym powinny „karmić” nasze zmysły nie wypełnia odpowiednio pomieszczenia i nie pozostaje w nim na dłuższy czas. Znacznie lepiej będzie udekorować świecą stół, regał w salonie oddalony nieco od okna czy po prostu szafkę w łazience.
Nie wystarczy jej zapalić i zgasić, trzeba jeszcze odpowiednio zadbać o rytuał palenia świecy. Tylko wtedy wnętrze Twojego mieszkania będzie wypełnione jej magią, ciepłem i zapachem.